Co to jest konsultacja psychologiczna?

Czujesz się zmęczony tym co cię przytłacza, nie radzisz sobie z kołatającymi w sercu uczuciami i myślami w głowie? Wszystkie wcześniej wymienione symptomy są normalne i ludzkie. W pełni masz do tego prawo, ale jest to również uciążliwe i niezdrowe dla Twojego zdrowia psychicznego. Zastanawiasz się co możesz z tym zrobić? Dowiedz się, jakie są rozwiązania i podołaj przeszkodą stawianym na Twojej drodze.

Konsultacja psychologiczna jako nic wstydliwego, a profesjonalna pomoc.

Pytanie jest z pozoru proste, ale w rzeczywistości jest to naprawdę złożone pojęcie, które wymaga solidnego wytłumaczenia. Na samym początku należy się zająć wyjaśnieniem samego terminu, dopiero później rozbierać go na dokładne czynniki i przywoływać inne pojęcia z nim związane.

Konsultacja psychologiczna to przede wszystkim pomoc psychologiczna.Słowem kluczowym jest tutaj “pomoc”. Dlaczego?  Efektem i zamiarem każdej konsultacji jest pomoc, do której dąży specjalista. Mówiąc nieco szerzej i zarazem dokładniej zadaniem takiej konsultacji jest przyniesienie ulgi, zrozumienia lub znalezienie nowych, lepszych rozwiązań problemów trapiących umysł i serce pacjenta. Niekiedy konsultacje psychologiczne są swego rodzaju wstępem i początkiem leczenia psychologicznego lub psychiatrycznego. Wszystko jednak jest zależne od powodu z jakim skierowaliśmy się na konsultację albo sytuacji, w której się znajdujemy.Taka konsultacja jest jak rozmowa i tak należy ją traktować, wyciągać wnioski i korzystać z rad psychologa.

Co to jest konsultacja psychologiczna?Co może być powodem Twojej wizyty na konsultacji psychologicznej?

W odróżnieniu od innych podobnych pojęć i dziedzin na tych sesjach znajdziesz rozwiązanie problemu, który trapi cię w tym momencie. Można powiedzieć, że na konsultacjach psychologicznych dla np. młodzieży https://psychoterapeuta-gdynia.com.pl/psychoterapia-mlodziezy/ porusza się problemy teraźniejsze. W trakcie takiego spotkania specjalista nie będzie badał twojej osobowości lub rozbierał na czynniki pierwsze aż do podłoża twojej psychiki. Jednak zwyczajnie postara się zrozumieć i wskazać rozwiązanie doczesnego kłopotu. Będzie zachowywał bezstronność i profesjonalizm, który pozwala pacjentowi spojrzeć na problem z innej perspektywy. Często właśnie to jest kluczowe. Spojrzenie na zagwozdkę, która nas niepokoi, prześladuje i martwi nieco inaczej. Najprostszym wyjaśnieniem będzie jedno zdanie. Na konsultacje możesz się umówić z każdą kwestią, z którą sam sobie nie radzisz lub nie chcesz się z tym zmagać samodzielnie. Z pewnością należy wspomnieć, że taka pomoc nie jest niczym wstydliwym lub jakąkolwiek oznaką słabość. Musisz się pozbyć uprzedzeń i zbędnego wstydu. Wstyd nie jest tutaj potrzebny. Konkretyzując powody, dla których mógłbyś udać się na sesję to są one następujące:

– osoby zmagające się z problemami w relacjach partnerskich,

– osoby z problemami z rodziną, bliskimi,

– osoby narażone na długotrwały stres,

– osoby borykające się z kryzysem,

– osoby z problemami w pracy raz te, które nie potrafią się skupić,

– osoby, które mają problem z ułożeniem swoich myśli, katując się nimi.

Jest jeszcze bardzo wiele powodów, dla których można udać się na takie spotkanie. Każdy nawet najbardziej błahy problem, który jest dla Ciebie trudny staje się również powodem zapisania na taką terapię. Konsultacja jest krótkotrwała, ale jest wystarczająca, a ilość sesji zależy od Ciebie i tego jak się czujesz. W razie potrzeby dalszego leczenia lub odkryciu głębszego problemu z pewnością zostaniesz o tym poinformowany. Następnie dostaniesz kolejne instrukcje i we właściwy sposób przekierują Cię tam gdzie trzeba. Otrzymasz odpowiednią opiekę, której oczekujesz. Zazwyczaj trwają od 2 do maksymalnie 10 sesji, ale warto mieć na uwadze, że każdy przypadek jest inny i jest rozpatrywany w sposób indywidualny https://psychoterapeuta-gdynia.com.pl/terapia-indywidualna/. Dobry psycholog, którego się udasz będzie chciał ci pomóc, a nie będzie cię oceniał. W jego obowiązku leży zadbanie o jak największy komfort.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Specjalista, do którego się udasz jest zobowiązany do utrzymania tajemnicy lekarskiej. Powinieneś się czuć o wiele swobodniej z tą informacją. Każda Twoja tajemnica jest bezpieczna, a słowa wypowiedziane do psychologa w przyjaznym otoczeniu zostaną tylko między wami. Jeśli nadal nie jesteś przekonany warto wiedzieć, że zazwyczaj spotkania występują w formie stacjonarnej, ale są również takie dostępne online. Konsultacje psychologiczne online są szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób zabieganych lub czujących się znacznie bezpieczniej we własnym ognisku domowym – na gruncie, w którym Ty czujesz się najlepiej. Takie rozwiązanie nie jest dla nikogo problemem, a ułatwieniem. Żyjemy w XXI wieku, a dostęp do internetu i podstawowych platform w prosty sposób da się zdobyć. Konsultacje przebiegają bardzo intensywnie, ale na uwadze jest przede wszystkim to jak Ty się czujesz. W każdym momencie możesz przerwać, zatrzymać się, a nawet zakończyć sesje wcześniej niż było zaplanowane. Łzy, drżący głos lub niepewność wypowiadanych słów na pewno nie będzie obca Twojemu specjaliście. Psycholog pozwoli Ci na wyrażanie uczuć bez krytyki i będzie znacznie bardziej bezstronny oraz skuteczny niż nie jeden przyjaciel, w końcu właśnie do tego przygotował się na wieloletnim szkolnictwie. Pomoc psychologiczna jaką otrzymasz jest wiele warta tak samo jak Twój komfort i zdrowie psychiczne. Potraktuj psychologa tak jak Swojego lekarza, do którego udajesz się w razie fizycznej potrzeby. Terapia indywidualna służy temu byś czuł się jak najbardziej zrozumiany, doceniany i słuchany.  Warty zapamiętania jest jest fakt, że podstawą dobrej

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.com.pl