
Firma geologiczna Szczecin – budowa własnego domu to nie lada wyzwanie. Przy tego typu inwestycjach często pojawia się wiele pytań. Jednym z najbardziej zagadkowych problemów jest badanie geotechniczne prowadzone na działce budowlanej.
Kto zajmuje się badaniem geologicznym działki? Czy opinie geotechniczne są obowiązkowe? Czy tego typu badania są potrzebne w praktyce? Czego możemy się nauczyć z badań geologicznych? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem – z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości w tym zakresie.
Kto zajmuje się badaniem geologicznym działki?
Zanim przystąpimy do jakichkolwiek rozważań na temat badań geologicznych, konieczne jest ustalenie, kto faktycznie prowadzi badania geologiczne. Otóż w Geologicznym Szczecinie robi to profesjonalnie wykwalifikowana osoba. W zdecydowanej większości są to osoby posiadające uprawnienia geologiczno-inżynierskie posiadające tytuł geologa lub inżyniera geotechniki. Oczywiście nie oznacza to, że inżynierowie budowlani nie mogą wydawać opinii hydrogeologicznych. Powyższe osoby pracują na pełny etat w różnych firmach lub zakładają własne firmy – w zależności od osobistych preferencji. Do nas należy wybór wykwalifikowanej firmy lub indywidualnego pracownika. Jednak w większości przypadków rozsądniej jest zatrudnić firmę geologiczną. Przykładem jest sytuacja, gdy jesteśmy zainteresowani budową domu, ale nie chcemy zajmować się wszystkimi tematami bezpośrednio z nim związanymi. W takim przypadku zatrudnij profesjonalną firmę budowlaną, aby wykonała projekt i była w stanie go zrealizować. Firmy geologiczne zyskały na popularności, ponieważ inwestorzy coraz częściej dostrzegają zalety prowadzenia różnych badań.
Czy opinie geotechniczne są obowiązkowe?

Wiele osób zastanawia się, czy Firma Geologiczna Szczecin i Opinia Geotechniczna są obowiązkowe. Warto zauważyć, że do 2012 r. badanie to było opcjonalne, więc wykonywano je tylko na terenach o złożonej strukturze hydrologiczno-geologicznej. Dotyczy to małych konstrukcji, takich jak domy jednorodzinne, podobnie jak w przypadku innych budynków, na większą skalę badania są zawsze obowiązkowe. Jednak w 2012 roku przepisy zostały nieznacznie zmienione. Nie sprecyzowali jednak, czy przedsiębiorstwo geologiczne w Szczecinie musiało przeprowadzić badania geotechniczne. Gdy ubiegamy się o pozwolenie na budowę, organ decyzyjny może poprosić nas o wykonanie różnych badań. Tylko pozytywny wynik oznacza, że otrzymamy taką licencję. Z praktycznego punktu widzenia szczegółowa ekspertyza budowlana jest zalecana w 90% przypadków. Dlatego zaleca się, aby zrobić to jak najwcześniej.
Czy tego typu badania są potrzebne w praktyce?
Często pojawia się pytanie, czy takie badania geotechniczne są wymagane. Eksperci twierdzą, że prowadzenie takich badań jest interesujące dla inwestorów. Przed zakupem działek budowlanych warto się na nie zdecydować. Najlepszym scenariuszem jest sytuacja, w której sprzedający kupuje działkę, aby pokazać nam poprzedni raport z badania. Szczecińska firma geologiczna zajmuje się szczegółową weryfikacją danego terenu. Tego typu transakcje są ogólnie uważane za najbardziej uczciwe, ponieważ jesteśmy przekonani, że działki są warte swojej ceny. Zdarzały się przypadki braku takich zgłoszeń w momencie kupna i sprzedaży. Następnie ujawniliśmy, że warunki geologiczne nie są najkorzystniejsze. Oznacza to, że wartość działki jest znacznie niższa, a wymarzona konstrukcja może nie być możliwa. W rezultacie koszty inwestycji znacznie wzrosły, a budowa stała się bardziej złożona.
Sprawdź ofertę:
Czego możemy się nauczyć z badań geologicznych?
Coraz większą popularnością cieszą się badania geologiczne wykonywane przez Szczecińskie Przedsiębiorstwo Geologiczne. Nie jest to jednak zaskakujące. Eksperci pobierają próbki gleby zgodnie z normami. Ponadto przeprowadzono badania mające na celu określenie parametrów gruntu. Do klasyfikacji i obliczeń wykorzystuje się wielkość cząstek gruntu i jego porowatość. Firma geologiczna wskazuje również parametry wód gruntowych. Wbrew pozorom ten parametr jest bardzo ważny. W przypadku wysokiego nasycenia diagnostycznego w profilu należy wykonać agresywność wody, czyli jej pH. Na podstawie powyższego możemy ocenić, czy woda gruntowa reaguje z betonem i nie niszczy ściany zewnętrznej. Ważnym aspektem jest również mniej oczywista wysokość gruntu – to zdolność gruntu do podnoszenia się w wyniku zamarzania wody.