Fotografia kulinarna w Krakowie

Fotografia kulinarna w Krakowie jest wyjątkowa. Patrząc na tematy większości zdjęć publikowanych na Facebooku, Instagramie czy innych portalach społecznościowych, można by pomyśleć, że w naszym kraju mamy miliony ekspertów od fotografii kulinarnej. W końcu naszym zdaniem robienie zdjęć jedzenia nie stanowi problemu — jedno dotknięcie i gotowe.

Dlaczego jednak jedzenie w reklamie wygląda o wiele lepiej niż na zdjęciach zrobionych przez znajomych? W pewnym stopniu zależy to oczywiście od kunsztu szefa kuchni, który przygotowuje i dekoruje wybrane danie. Mimo to, nawet jeśli profesjonalista i amator robią zdjęcie tej samej potrawy, nie ma wątpliwości, do kogo należy zdjęcie. Czym więc jest fotografia kulinarna?

Profesjonalna obserwacja

Często mówi się, że naśladownictwo jest najdoskonalszą formą pochlebstwa. Zanim więc zaczniemy bardziej dogłębnie poznawać fotografię kulinarną – warto przyjrzeć się, jak robią to profesjonaliści. Rzućmy okiem na prace dostępne na blogu tematycznym, dzięki którym przekonamy się, co możemy osiągnąć i łatwiej będzie nam wytyczyć własną drogę. Z pewnością nie możemy bezpośrednio odtworzyć tego, co widzimy u innych ludzi – ale analizując prace innych osób, możemy odpowiednio określić nasze fotograficzne cele.

Odpowiednia jakość materiału

To od twoich umiejętności fotograficznych, a później także edytorskich, będzie zależało, aby odegrać dużą rolę we właściwym efekcie końcowym. Im lepsza jakość fotografowanego obiektu, tym większe szanse na uzyskanie spektakularnych efektów. Ta sama zasada dotyczy każdego innego zdjęcia – robiąc zdjęcia obiektów niskiej jakości – trudno będzie uzyskać efekt końcowy najwyższej jakości.

Malowanie światłem

Każdy, kto chociaż raz interesował się fotografią lub inną dziedziną sztuki, taką jak film czy malarstwo, zdaje sobie sprawę, jak ważne jest odpowiednie światło. Dzięki niemu możesz wydobyć ze swoich przedmiotów to, co najlepsze. To również sprawia, że ​​nasze zdjęcia są mierne – mimo naszych starań i użycia profesjonalnego sprzętu najwyższej jakości. W przypadku gotowania zdjęć mamy ułatwione zadanie, ponieważ zazwyczaj mamy większą kontrolę nad obiektem i jego odpowiednim oświetleniem.

Możesz np. przynieść jedzenie do swojej pracowni i mieć spokój, że tworzysz odpowiednią pracę – co znacząco poprawia naszą sytuację. Możliwe jest stosowanie dłuższych czasów naświetlania przy użyciu statywu bez obaw o rozmyte zdjęcia. Należy jednak unikać zbyt intensywnego oświetlenia produktu, gdyż uzyskane w ten sposób zdjęcia nie będą wyglądać zbyt realistycznie.

Czym możemy robić zdjęcia

Mówiąc najprościej, są to potrawy, które gotujemy. Na uwagę zasługują przede wszystkim fotogeniczne dania. Kiedy robimy tego rodzaju rzeczy, musimy odgrywać rolę projektanta żywności. Wszystko po to, aby jedzenie znalazło się na talerzu. Nie warto przesadzać z ich liczbą. Kiedy jemy danie, które składa się z kilku pojedynczych elementów, najlepiej jest zmniejszyć ilość każdego elementu i podzielić je na małe kupki na większym talerzu. Dzięki temu będziemy mogli mieć apetyczną i bardzo ciekawą oprawę wizualną. Dopóki mamy trochę smaku, wiedza o tym, jak właściwie podawać jedzenie, wystarczy, aby odnieść sukces w fotografii kulinarnej.

Czego można użyć do fotografowania jedzenia?

Fotografia kulinarna w Krakowie
Fotografia kulinarna w Krakowie https://arturkwiek.com/

Jest to problem, z którym boryka się wiele osób. Wszystkie zdjęcia, które można zobaczyć na blogach kulinarnych, plakatach czy gazetach, są zrobione na szczególnie wysłużonych stołach, stylowych drewnianych deskach i podobnych cokołach. Należy zauważyć, że takie postępowanie daje doskonałe rezultaty. Problem pojawia się jednak, gdy chcemy wykonać te same zdjęcia we własnej kuchni. Na przykład do sesji zdjęciowej jedzenia możemy wykorzystać deski sosnowe ze sklepu budowlanego. Dla lepszego efektu można je zabarwić na wybrany przez siebie kolor. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie takiego zdjęcia podłogi sosnowej.

Jest bardzo tani i można go znaleźć na prawie każdym rynku budowlanym. Zazwyczaj paczka z taką tablicą nie będzie kosztować więcej niż 40 zł. Tego typu deski mają zazwyczaj długość 2,4 m. Stwarza to kolejny problem, ponieważ naprawdę trudno jest włożyć tego typu tablice do samochodu osobowego. Dobrym pomysłem jest wtedy poproszenie sklepu o wykonanie cięcia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że często jest to usługa całkowicie bezpłatna i błyskawiczna. Następnie złóż deski razem i wzmocnij je drewnianymi listwami z przodu.