Jak ułożyć sztuczne kwiaty w doniczce?

Kwiaty to wyjątkowa dekoracja wnętrz. Wiele osób decyduje się jednak na kwiaty sztuczne, które nie wymagają tyle wysiłku co naturalne. Można z nich jednak tworzyć wspaniałe kompozycje, które dekorują dom, ale pozwalają też zrobić coś kreatywnego. Jak zatem odpowiednio ułożyć sztuczne kwiaty? Czy są do tego niezbędne jakieś dodatki?

Sztuczne kwiaty jako alternatywa dla naturalnych

Doniczkowe kwiaty są bardzo wymagające. Najmniej oczywiście kaktusy, ale pozostałe wymagają odpowiednich warunków nasłonecznienia, wilgotności, jak i gleby. Brak czasu i chęci do ich pielęgnacji sprawia jednak, że coraz więcej osób decyduje się na zakup sztucznych kwiatów. Nie trzeba ich przecież podlewać, przycinać ani przekręcać w stronę słońca. Jeśli dbamy tylko o ich regularne czyszczenie, zawsze prezentują się okazale. Aby wyglądały naprawdę estetycznie, warto jednak zwrócić uwagę na ich ułożenie. Ułożenie kwiatów w doniczce powinno być zajęciem relaksującym i przyjemnym. A efekt końcowy elementem dekoracyjnym w pomieszczeniu. O ich wygląd należy jednak skrupulatnie zadbać. Z pewnością nie uszkodzą się z powodu nadmiaru wody czy działania szkodników, ale kurz i zabrudzenia działają na ich niekorzyść. Tak jak sprzątamy meble i inne powierzchnie, podobnie należy zadbać o sztuczne kwiaty. Najlepiej regularnie usuwać z nich kurz. Za pomocą ściereczki lub miotełki. Następnie wstępnie oczyszczone, należy przemyć letnią wodą. Jeśli dodamy do wody kilka kropel środka nabłyszczającego lub spryskamy nim powierzchnię kwiatka, to będzie pięknie błyszczeć. Można zakupić preparat dedykowany takim właśnie przedmiotom, jak i użyć środka do nabłyszczania kokpitu.

Gdzie wykorzystać sztuczne kwiaty?

Jeszcze kilkanaście lat temu sztuczne kwiaty kojarzyły się raczej z kiczem i tandetą. Dzisiaj ekskluzywne sztuczne kwiaty stanowią ważny element wystroju wnętrz. Dostępny jest też znacznie większy ich wybór. Ekskluzywne sztuczne kwiaty doniczkowe dostępne są w różnych kolorach. A ich budowa i struktura jest niemal identyczna jak ich naturalnych odpowiedników. Ich wykonanie pozwala postawić je nawet w łazience, ponieważ nie straszna im wilgoć ani ciepło. To, że są sztuczne można zauważyć dopiero przyglądając się im z bliska lub dotykając je.

Jak wykonać kompozycję ze sztucznych kwiatów?

Jak ułożyć sztuczne kwiaty w doniczce?

Aby stworzyć własną kompozycję ze sztucznych kwiatów, warto zastanowić się, co tak naprawdę chcemy osiągnąć. Zwykle rodzaj kwiatów oraz dodatki florystyczne do stroików dobieramy do aranżacji wnętrza. Do wykonania kompozycji w doniczce niezbędne są odpowiednie akcesoria. Oprócz wspomnianej doniczki będą to również akcesoria florystyczne takie jak: gąbka lub styropian, wybrane kwiaty, nożyczki. Można również wybrać dowolne ozdoby. Zaczynamy od umieszczenia łodyżki kwiatów w gąbce. Jeśli powstaną widoczne prześwity, ukazujące gąbkę, należy kwiaty rozłożyć bliżej siebie. Alternatywnie można przykryć czymś gąbkę. W tym celu floryści często używają ozdobnego żwirku lub piasku. W ten sposób można ukryć gąbkę. W kompozycjach kwiatowych często używane są storczyki. Białe świetnie pasują do skandynawskich wnętrz. Fioletowe lepiej sprawdzą się we wnętrzach w stylu glamour. Jeśli zdecydujemy się na neutralne kwiaty lub trawy, to można je także ozdabiać w zależności od pory roku czy świąt. Następnie należy im znaleźć odpowiednie miejsce w pomieszczeniu. Zwykle układane są na kominkach lub stołach albo stolikach kawowych. Większe kompozycje można także ustawić na podłodze.

Niesłabnące zainteresowanie sztucznymi kwiatami wynika przede wszystkim z ich zalet. Po pierwsze są bardzo praktyczne, oszczędzają nasz czas i energię. Solidnie wykonane, prezentują się niemal jak żywe kwiaty. Wybór sztucznych kwiatów sprawia, że nie trzeba martwić się o warunki panujące w pomieszczeniu. Może być w nim zimno lub ciepło. Ciemno albo bardzo słonecznie. Dla sztucznych kwiatów nie ma to żadnego znaczenia. Kluczowe jest jednak utrzymanie ich w odpowiedniej czystości. Wystarczy jednak usuwać z nich kurz oraz systematycznie myć wodą. Nie można ich zniszczyć tak jak żywych kwiatów, dlatego sprawdzają się dla osób, które “nie mają ręki do kwiatów”. Są również bezpieczną alternatywą dla osób, które mają w domu koty. Zwierzęta te lubią podgryzać rośliny, a niektóre z nich  są dla nich toksyczne. Natomiast sztuczne rośliny są poza ich zainteresowaniem. Świetnie pasują też do domu, w którym mieszkają małe dzieci. Zwłaszcza te, które zaczynają chodzić poszukując nowych obiektów zainteresowań. Doniczka z mokrą ziemią jest dla nich przyjemnym zajęciem. Niestety czyszczenie malucha, jak i podłóg bardzo czasochłonnym dla rodziców. Sztuczne kwiaty niwelują ten problem. Z dziećmi można się również bawić w tworzenie kompozycji ze sztucznych kwiatów. To pomysł na wspólne, kreatywne spędzanie czasu.

Podsumowując, tworzenie kompozycji w doniczkach wymaga posiadania odpowiednich akcesoriów, a przede wszystkim sztucznych kwiatów. Wygląd, kolorystyka, jak i dobór poszczególnych elementów uzależnione są od indywidualnych preferencji.