Jak utwardzić materac?

Istnieje wiele powodów, dla których możesz potrzebować twardszego materaca. Być może Twoje łóżko okazało się nieco bardziej miękkie niż się spodziewałeś. Niektóre materace z czasem stają się bardziej miękkie. Jeśli masz uraz kręgosłupa lub ból pleców, lekarz może zalecić Ci spanie na twardszej powierzchni. A może Twój partner przeprowadził się do Ciebie i potrzebuje twardszego materaca. Cokolwiek to jest, jesteśmy tutaj, aby pomóc. Omówmy najpierw kilka powodów, dla których twardsze, a nie bardziej miękkie łóżko może być tak ważne, a następnie omówimy kilka możliwości zwiększenia twardości materaca.

Twardość materaca – dlaczego jest tak ważna?

Twardość materaca jest ważnym czynnikiem wpływającym na Twój sen, zdrowie i ogólne samopoczucie. W zależności od Twojej wagi, preferowanego sposobu spania i tego, czy masz problemy z kręgosłupem, czy nie, konieczne jest kupienie materaca, który będzie w stanie zaspokoić Twoje potrzeby związane ze snem. Ponieważ śpimy osiem godzin na dobę, co stanowi jedną trzecią naszego życia, potrzebujemy materaca, który ma odpowiedni poziom twardości dla naszego ciała. Jeżeli materac jest zbyt twardy lub zbyt miękki dla Twojej konkretnej pozycji spania, możesz odczuwać silne bóle pleców i kręgosłupa. Ważne jest, aby znaleźć materac, który będzie w stanie utrzymać Twoją wagę i pozycję, w której lubisz spać. Na przykład, osoby śpiące na boku potrzebują materaca mniej twardego, aby dopasować go do swoich krzywizn i kręgosłupa podczas snu, podczas gdy osoby śpiące na plecach mogą potrzebować większej twardości. Sprawdzamy, jak zwiększyć twardość materaca, jeśli jest on zbyt miękki.

Sposoby na utwardzenie materaca

Zanim wybiegniesz i kupisz nowy materac, istnieje wiele strategii, których możesz użyć, jeśli zastanawiasz się, jak zwiększyć twardość swojego materaca. Niestety, materac nie zawsze jest tak twardy, jak w dniu, w którym wypróbowałeś go w sklepie. Te opcje mogą pomóc Ci uzyskać twardość materaca i poziom komfortu, którego potrzebujesz. Od skorzystania z okresu próbnego po użycie sklejki pod materacem – dzięki kilku zmianom możesz mieć pewność, że śpisz wygodnie. Wiele marek materacy online oferuje okresy próbne, dzięki którym możesz naprawdę poznać swój nowy materac zanim się na niego zdecydujesz. Większość firm oferuje okres próbny wynoszący 100 dni. Sprawdź, czy twój materac jest nadal w okresie próbnym, ponieważ możesz być w stanie zwrócić łóżko za pełny zwrot pieniędzy. Możesz również spróbować skontaktować się z firmą i sprawdzić, czy będą w stanie Ci pomóc.  Spróbuj położyć swój materac na podłodze. Jeśli czujesz, że materac jest wystarczająco twardy, możesz albo pozwolić mu leżeć albo możesz spróbować włożyć trochę sklejki między materac a ramę łóżka. To daje twój materacowi ekstra podparcie. Sprawdź swoje łóżko sprężynowe. Łóżka sprężynowe mogą szybciej się zużywać. Kiedy tracą swoją jędrność, zapewniają mniej wsparcia dla materaca niż powinny, co z kolei może sprawić, że materac będzie bardziej miękki. Wymiana łóżka sprężynowego jest zazwyczaj znacznie mniej kosztowna niż wymiana materaca, a może pomóc usztywnić Twoje łóżko.

Zwróć na to uwagę!

Jak utwardzić materac?Wymień zużyte warstwy. Coraz więcej firm produkuje swoje materace z różnych warstw materiału, więc łatwo jest wymienić warstwy, które są bardziej zniszczone. Jest to również niedrogi sposób na zwiększenie twardości materaca. Upewnij się tylko, że Twój materac ma zdejmowany pokrowiec. Twoje łóżko może stać się miękkie poprzez wchłanianie wilgoci z powietrza. Jest to częste w wilgotnych miejscach lub jeśli mieszkasz blisko plaży. Jeśli myślisz, że to może być problem, weź łóżko i umieść je na słońcu i pozwól mu wyschnąć przez jeden dzień. Nie tylko powinno to ujędrnić materac, ale słońce powinno zabić wszelkie bakterie, pleśń i zarazki, które mogły zostać spowodowane przez wilgoć. Jeśli bardzo martwisz się o zanieczyszczony materac, możesz również zapłacić za profesjonalne czyszczenie, ale upewnij się, że najpierw spróbujesz tego. Nakładki na materac. Wiem, że prawdopodobnie myślisz, że podkładki pod materac mają sprawić, że łóżka będą bardziej miękkie. Ale są tony wspaniałych podkładek pod materac, które sprawią, że Twoje łóżko będzie twardsze. Weź pod uwagę temperaturę swojego pokoju. Niektóre materiały, takie jak 100% pianka memory lub przewiewna pianka poliuretanowa, mogą być wrażliwe na temperaturę. 

Ważne wskazówki

Jeśli Twoje łóżko jest dwustronne, możesz również spróbować je obrócić, aby stało się twardsze. Upewnij się tylko, że jest to materac uchylny. Niektóre łóżka mają dwa różne poziomy twardości po każdej stronie. Jeśli nie ma różnych poziomów twardości, nieużywana strona i tak jest często twardsza. Jednym ze sposobów na utwardzenie materaca jest umieszczenie kawałka sklejki pomiędzy sprężyną lub ramą łóżka a materacem. To zapewnia kolejną warstwę wsparcia pod materacem i powstrzymuje go przed zapadaniem się w dół. Jeśli wszystko inne zawiedzie, kup nowy materac. Jak wyjaśniliśmy powyżej, twardość Twojego łóżka jest bardzo ważna dla zdrowia Twojego kręgosłupa i zapobiegania bólom i sztywności ciała. Zużyte łóżko, które było w użyciu zbyt długo nie jest dobre dla twojego ciała. Jeśli masz swoje łóżko od ponad 10 lat i jest ono o wiele bardziej miękkie niż wtedy, gdy kupiłeś je po raz pierwszy, może to być czas na nowy materac.