Jaki materiał na plecak worek?

Plecaki worki są bardzo modne i wygodne, jednak żeby były do tego praktyczne, muszą zostać uszyte z odpowiednich materiałów. Worek, podszewka, paski, zamki i nici – wszystko to wymaga przemyślenia i starannego dobrania do naszych potrzeb. Zanim zabierzemy się do szycia, musimy zastanowić się jaki kupić materiał na plecak worek.

Jaki materiał na plecak worek?Tkanina na worek

Pierwszym i prawdopodobnie najważniejszym krokiem jest wybór odpowiedniej tkaniny bazowej na worek. Musi ona być wytrzymała i odporna na przecieranie, aby plecak mógł służyć nam naprawdę długo. Najlepiej sprawdzają się tu tkaniny wodoodporne, które dodatkowo będą chroniły wnętrze naszego plecaka przez deszczem i wilgocią. Należy zwrócić także uwagę na to, by wydruk na tkaninie był wykonany profesjonalną metodą, na przykład wysokiej jakości druku cyfrowego. Dzięki temu będzie on wyraźny i intensywny, bez niedoskonałości, a ponadto będzie po prostu trwały. Nie straszne mu będą warunki atmosferyczne ani nie będzie się ścierał pod wpływem użytkowania.

Wzór na tkaninie

Jeśli chodzi o wzór, to oczywiście wiele zależy od naszych preferencji. Dostępne są najróżniejsze ich rodzaje. Możemy zdecydować się na elegancki, jednolity kolor tkaniny, ale także na pstrokaty wzór nawiązujący do kwiatów lub zwierząt. Raczej odchodzi się ostatnio od wzorów czerpiących z poddawanych opresji kultur, takich jak łapacze snów czy głowy przystrojone w pióropusze, ze względu na rosnącą świadomość dotyczącą bardzo negatywnego zjawiska zwanego przywłaszczeniem kulturowym. Jednak nic na tym nie tracimy, ponieważ etycznych wzorów wciąż pozostaje nieskończenie wiele. Pamiętajmy przy tym, że jeśli wybierzemy oryginalny wzór jakiejś franczyzy, tkanina dodatkowo będzie droższa o koszt licencji. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy zdecydujemy się kupić materiał z nadrukowanymi wzorami nawiązującymi do znanych seriali lub filmów, w tym tych animowanych.

Tkanina na podszewkę

Tkanina na podszewkę będzie prawdopodobnie cieńsza i delikatniejsza niż ta na zewnątrz, choć oczywiście wiele zależy od tego jakie będziemy mieć indywidualne potrzeby oraz preferencje. Jeśli często nosić będziemy w plecaku niszczące lub brudzące przedmioty, to oczywiście lepiej sprawdzi się gruba, wytrzymała podszewka. Jeśli nosimy w worku tylko lekkie drobiazgi, to wystarczy podszewka cienka, bawełniana. Zazwyczaj wzór podszewki jest delikatny, blady, jednolity – aby łatwo było z plecaka korzystać. Taki materiał pozwala bez problemu znaleźć szukany przedmiot. Jeśli wybierzemy podszewkę z wieloma intensywnymi kolorami, to może na ich tle trudno być nam znaleźć na przykład klucze. Jeśli natomiast wybierzemy kolor bardzo ciemny, to nie będzie on odbijał światła, tylko je pochłaniał. Wnętrze plecaka będzie ciemne i trudne w użytkowaniu, a więc mało funkcjonalne. Zbyt jasna podszewka będzie się natomiast łatwo brudzić. Dobrze jest umieć odnaleźć tu złoty środek.

Tkanina na kieszenie

Jeśli zdecydujemy się na plecak z kieszeniami, to materiał na nie zależeć będzie od ich umiejscowienia. Jeśli kieszenie mają znajdować się na zewnątrz, to oczywiście najlepiej będzie skorzystać z takiego samego wzoru, z jakiego szyjemy plecak. Ewentualnie możemy zdecydować się na jakiś zdecydowany akcent, aby plecak wyglądał bardzo przebojowo. Na przykład szyjąc niebieski plecak możemy pokusić się o wyposażenie go w żółte kieszenie. Jeśli natomiast kieszenie mają znajdować się we wnętrzu plecaka, to prawdopodobnie wystarczy uszyć je z takiego materiału, z jakiego zrobiona jest podszewka. Jeśli jest on wyjątkowo cienki, możemy utrwalić je szyjąc z dwóch warstw materiału.

Zamki i guziki

Podobna zasada dotyczy zamków i guzików. Ich wybór także zależy od tego, gdzie mają mieścić się kieszenie. Jeśli zdecydujemy się na kieszenie zewnętrzne, to takie warto wyposażyć w zamek błyskawiczny, aby nie zgubić włożonych do nich przedmiotów. Natomiast kieszeniom umieszczonym wewnątrz plecaka worka zwykle wystarczy pojedynczy guzik. A jeśli umiejętnie umiejscowimy kieszeń, możemy zrezygnować nawet z niego.

Zobacz również:

 

Sznurek

Bardzo ważnym elementem plecaka w formie worka jest także sznurek. To właśnie linka przeciągana jest przez tunel u szczytu plecaka oraz szlufki u jego dołu. Sznur ten ma dwojakie zadanie. Po pierwsze, umożliwia nam zaciągnięcie plecaka. Po drugie, służy nam do zakładania plecaka na ramiona. Musi więc być trwały i wygodny. Jest kilka materiałów, z których wytwarza się tego typu sznurki. Najbardziej naturalnym z nich jest bawełna. Takie sznurki są stosunkowo miękkie, a więc i wygodne. Nadadzą się szczególnie dobrze dla dzieci oraz do plecaków, w których nie nosimy ciężkich przedmiotów. Inaczej jest w przypadku plecaka, który ma być przede wszystkim trwały. Wówczas bawełna może nie wystarczyć. Potrzebować będziemy mocniejszego materiału. Świetnie nadawać się tutaj będą liny żeglarskie, które zakupić można w odpowiedniej grubości i różnych kolorach. Co do koloru, to oczywiście warto zwrócić uwagę na to, by współgrał on z całością. Możemy pokusić się o duży kontrast, na przykład do białego plecaka dokupić czarny sznur. Takie zestawienie prawdopodobnie wyglądało będzie bardzo korzystnie. Uważajmy jednak żeby nie zestawiać ze sobą kolorów, które po prostu do siebie nie pasują.