
Każdy, kto chce założyć firmę spedycyjną i wysyłać towary musi pomyśleć o ubezpieczeniu OCP przewoźnika. Jest to opcjonalne, ale na razie konieczne, aby przyciągnąć nowych klientów, którzy chcą zapewnić bezpieczeństwo swoim produktom. Z tego powodu, oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, większość przedsiębiorców wykupuje również OCP, czyli ubezpieczenie OC przewoźnika.
Legitymacja Przewoźnika OCP wobec firmy spedycyjnej
Przyjmując towar do przewozu, przewoźnik odpowiada za dostarczenie towaru w idealnym stanie. Co to jest OCP operatora? Kupując to dodatkowe ubezpieczenie, właściciel firmy transportowej nie musi martwić się o uszkodzenie lub kradzież powierzonego towaru, ponieważ obowiązek odszkodowania spoczywa na ubezpieczycielu. Oczywiście trzeba znać wszystkie warunki i wyłączenia zawarte w umowie ubezpieczenia.
Z OCP korzysta nie tylko przewoźnik, ale również kontrahenci, którzy przewożą towar w przesyłkach, mają pewność, że w przypadku zaginięcia otrzymają odszkodowanie. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje obecnie korzystne dodatkowe ubezpieczenie dla przewoźników oferujących przesyłki krajowe i międzynarodowe.
Co zawiera OCP przewoźnika?
Podstawowy wariant OCP przewoźnika https://www.mistrzowiecoachingu.pl/ocp-przewoznika/ obejmuje ochronę ubezpieczeniową obejmującą: uszkodzenie i zniszczenie części lub całości ładunku oraz odszkodowanie za opóźnienie w dostawie. Czy można rozszerzyć zakres ochrony? Tak, oczywiście większość ubezpieczycieli oferuje możliwość rozszerzenia OCP o określone warunki, które dany przewoźnik uzna za niezbędne do udanej operacji przewozowej.
Dodatkowe warunki w OCP przewoźnika to:
- Zrabowany ładunek podczas transportu.
- Uszkodzenia ładunku (zepsuty, zagubiony) powstałe na niestrzeżonym parkingu.
- Uszkodzenia ładunku powstałe podczas załadunku i rozładunku.
- Uszkodzenia towaru spowodowane awarią (nieprawidłowym działaniem) agregatu chłodniczego pojazdu dostawczego.
Właściciel firmy transportowej dobiera dodatkowe warunki w zależności od zakresu działalności dostarczanego towaru. Jeżeli przewozi przedmioty niebezpieczne, które mogą spowodować zanieczyszczenie środowiska w wypadku drogowym, powinien uwzględnić w umowie ubezpieczenia koszty związane z usunięciem tych przedmiotów.
Czy OCP przewoźnika może ubezpieczyć wszystkie przesyłki?
To zależy od struktury polityki. Każda agencja ubezpieczeniowa kieruje się własnymi zasadami, dlatego informacje należy pozyskiwać z wiarygodnych źródeł. W większości przypadków przedmiotami objętymi tego typu ubezpieczeniem są: sprzęt AGD, RTV, komputery, części samochodowe, alkohol, tytoń, kosmetyki, farmaceutyki oraz przedmioty ADR (niebezpieczne).
O czym muszę pamiętać, dołączając OCP mojego operatora?

Niezwykle istotne są zapisy dotyczące klauzuli wyłącznej w umowie ubezpieczenia. Z czym są powiązane? Na przykład parkuj tylko na parkingach strzeżonych, które są odpowiednio oświetlone. Czy koszt zakupu OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/ jest taki sam dla wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych? Nie ma sztywno określonego cennika, a każdy ubezpieczyciel ustala stawki indywidualnie ze względu na różną skalę działalności spedycyjnej. Tak się składa, że jeden przewoźnik współpracuje ze stałymi kontrahentami, a inny realizuje zlecenia z giełd towarowych itp.
Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia OCP przewoźnika należy dokładnie przeanalizować jej treść. Wynika to z różnych luk prawnych, które można przeoczyć chociażby pobieżnie czytając jej zapisy. W większości przypadków przewoźnicy będą wiedzieć o roszczeniach, gdy je zgłaszają. Klauzule parkingowe są niepokojące, ponieważ ubezpieczyciele mogą odmówić roszczeń, jeśli przedmioty zostaną uszkodzone lub skradzione na stacji benzynowej. Nawet błahy przypadek braku kierowcy w samochodzie w chwili zdarzenia. Rekompensata byłaby wypłacana, gdyby jego nieobecność była spowodowana kosztami paliwa, ale nie byłaby już pokrywana, gdyby jadł poza domem.
Czynniki wpływające na koszty OCP Operatorów:
- Wysokość przychodu osiągniętego przez przewoźnika w ciągu roku, dotyczy to zarówno zamówień krajowych, jak i międzynarodowych.
- Ile samochodów ma dany przewoźnik i ile może załadować każdy samochód.
- Historia ubezpieczenia do chwili obecnej. Innymi słowy, czy nie doszło do szkody lub szkody i w jakiej wysokości wypłacono odszkodowanie.
- Istotna jest również wysokość marży.
Zawierając umowę ubezpieczenia, każda firma transportowa jest zobowiązana do określenia krajów, przez które przewozi towar. Ustal, czy zakres dostawy towarów obejmuje kraje wysokiego ryzyka, takie jak Rosja, Białoruś, Rumunia, Wielka Brytania. Czy łatwo jest kupić polisę OCP przewoźnika? Tak, możesz dokonywać transakcji online, nawet nie wychodząc z domu. Jeśli chodzi o całkowity koszt polisy, będzie on różny i sięgał kilku, a nawet tysięcy złotych.