Polerki i nabłyszczacze do paznokci

Polerki i nabłyszczacze do paznokci

Zadbane paznokcie to przede wszystkim przyjemny efekt estetyczny. Coraz większą popularność w tym zakresie zdobywa m.in. manicure/pedicure hybrydowy czy żelowy. Do ich wykonania potrzeba jednak specjalnych preparatów (np. lakier hybrydowy, cleaner) i akcesoriów, umożliwiających bezpieczne opracowanie płytki i zachowanie jak najbardziej trwałego efektu. Jednymi z takich akcesoriów polerki oraz nabłyszczacze. Jaka jest ich funkcja? Czym się kierować przy wyborze?

Polerka do paznokci – do czego służy?

Przed każdym zabiegiem należy zawsze przygotować opracowywane miejsce. To samo dotyczy paznokci – przed wykonaniem manicure należy je odpowiednio przygotować. Dzięki temu wszystkie preparaty – baza i lakier hybrydowy, lepiej będą się rozprowadzać po płytce i sprawiać, że produkty dłużej się utrzymają. Dobrze przygotowana płytka paznokciowa zmniejsza ryzyko np. odpryśnięcia lakieru.

Zadaniem polerki jest więc przede wszystkim zmatowienie płytki paznokciowej. Proces ten nazywa się jej “otwarciem”. Paznokieć w tym momencie jest mniej chroniony, co z jednej strony sprawia, że wszystkie preparaty lepiej się w niego wchłaniają, z drugiej jednak – wymusza konieczność późniejszego “zamknięcia” płytki paznokciowej.

Dzięki polerce można również wyrównać strukturę paznokcia, pozbyć się wszelkich zgrubień i bruzd. To z kolei sprawia, że lakier rozkłada się równomiernie i wygląda estetycznie. Korzystając z polerki, należy dokładnie wypolerować każde miejsce. Warto również potraktować polerką skórki, znajdujące się wokół płytki paznokciowej.

Polerka do paznokci – jakie są jej rodzaje?

Polerka jest dostępna w kilku postaciach, a wybór odpowiedniej zależy wyłącznie od własnych preferencji i wygody pracy.
Przede wszystkim rozróżnia się tzw. polerki:

  • ręczne,
  • elektryczne.

Do ręcznych zalicza się tradycyjne pilniki oraz bloki polerskie. Można również skorzystać z frezarki i doboru odpowiedniego frezu polerującego (jest to opcja elektryczna). W przypadku pilników najbardziej polecane są papierowe, choć w porównaniu z frezami polerskimi są i tak nieco bardziej agresywne dla płytki paznokciowej. Z pewnością należy odrzucić pilniki metalowe, gdyż znacznie pogarszają kondycję paznokci – wpływają na ich rozdwajanie się i łamliwość.

Nabłyszczacz do paznokci – do czego się go stosuje?

Można powiedzieć, że polerka jest niezbędna do rozpoczęcia manicure/pedicure, z kolei nabłyszczacz – do jego wykończenia. Nabłyszczacz nie tylko zamyka płytkę paznokciową, ale również tworzy na niej warstwę ochronną.

Dzięki temu nałożone preparaty dłużej się trzymają i są zabezpieczone przed działaniem różnych czynników, np. chemicznych. Dodatkowo nabłyszczacze dają efekt połyskującego wykończenia na paznokciach.

Nabłyszczacz do paznokci – jakie są jego rodzaje?

W przypadku nabłyszczaczy zwykle dostępne są 2 opcje – nabłyszczacze w formie:

  • lakieru/topu,
  • frezu.

Wybór nabłyszczacza zależy od własnych preferencji i rodzaju wykonywanego manicure/pedicure. Jeśli są to tradycyjne lakiery, to wówczas warto sięgnąć po nabłyszczacze w formie lakieru lub frezu. Frez dobrze sprawdzi się również przy paznokciach żelowych oraz akrylowych. Z kolei manicure hybrydowy najlepiej wykończyć topem (ma postać lakieru, który należy utwardzić pod lampą).

Jak wybrać frez polerski, a jak nabłyszczający?

Wybierając frez, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na tworzywo, z którego został wykonany. Do polerowania najlepiej sprawdzają się frezy filcowe, z kolei do nabłyszczania – gumowe. Są najłagodniejsze i dają piękny, połyskujący efekt.

Frezy polerskie i nabłyszczające od Kerpro mają łagodne kształty, dzięki czemu pozwalają na dokładne opracowanie płytki przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa. Dzięki temu są odpowiednie nawet dla początkujących osób. Frezy o kształcie zaokrąglonego walca są również odpowiednie dla pacjentów z cukrzycą (bardzo ciężko dokonać nimi uszkodzenia paznokcia lub skórek). Każdy z frezów nadaje się do dezynfekcji i sterylizacji.

Jak dbać o frezy?

Aby frezy polerskie i nabłyszczające posłużyły jak najdłużej, należy o nie odpowiednio dbać. Wykonane są z odpornych materiałów, jednak aby korzystać z nich przez wiele lat, warto odpowiednio je konserwować. Frezy powinno się dezynfekować i poddawać sterylizacji. Do dezynfekcji najlepiej sprawdza się myjka ultradźwiękowa – pod wpływem dźwięków o określonej częstotliwości, płyn zaczyna falować. W ten sposób oczyszcza umieszczone w myjce produkty. Przed dezynfekcją frezów warto oczyścić je ręcznie, za pomocą przeznaczonych do tego szczoteczek. Sterylizację przeprowadza się w urządzeniu określanym jako autoklaw.

Czyszczenie, dezynfekcja i sterylizacja frezów powinny mieć miejsce po każdorazowym ich użyciu. Inaczej na powierzchni polerki czy nabłyszczacza będą się gromadzić bakterie.

Pranie wykładzin jak Previous post Pranie wykładzin jak
Stomatolog Wrocław Next post Stomatolog Wrocław