W jaki sposób dokonuje się transkrypcji wywiadów?

W jaki sposób dokonuje się transkrypcji wywiadów? Jesteś twórcą internetowym i prowadzisz własne kanały w mediach społecznościowych? Zależy Ci na samodzielnym przeprowadzaniu wywiadów i ich transkrypcji? Może chcesz pracować jako transkrypcjonista i zajmować się transkrypcjami? Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik, w którym dowiesz się, jak profesjonalnie transkrybować wywiady.

Co to jest transkrypcja wywiadu?

Jest to usługa polegająca na słuchaniu wywiadów w formie audio, a następnie konwertowaniu rozmów do formatu tekstowego. Najpierw transkrypcjonista słucha nagrania, a następnie dokonuje jego transkrypcji na format tekstowy. W rozmowie mogą uczestniczyć dwie lub więcej osób. Podczas wywiadu moderator zadawał pytania, na które ankietowani odpowiadali.

Jakie są podstawowe rodzaje transkrypcji?

Dostępne są standardowe i pełne transkrypcje. Standardowe transkrypcje to nagrania mowy, w których pominięto zbędny szum, wtrącenia i powtórzenia. Wykonując go, skrybowie brali pod uwagę poprawność składniową i językową. Z drugiej strony pełny zapis jest dosłownym zapisem wywiadu. Transkrypcjonista bierze pod uwagę błędy gramatyczne, powtórzenia i wszelkie insercje. Celem każdego rodzaju transkrypcji jest przekazanie znaczenia wypowiedzi.

Jakie są rodzaje wywiadów?

Podczas procesu transkrypcji możesz użyć wywiadów fokusowych, wywiadów częściowo ustrukturyzowanych i wywiadów pogłębionych. Każdy rodzaj wywiadu ma zupełnie inne szczegóły.

Co należy wziąć pod uwagę podczas transkrypcji wywiadu?

Podczas transkrypcji wywiadów bardzo ważna jest jakość nagrania, liczba uczestników wywiadu oraz temat. Czemu? Jeśli nagranie jest wysokiej jakości, transkrypcja zostanie wykonana w mgnieniu oka. Ważna jest również liczba uczestników, ponieważ im więcej osób bierze udział w rozmowie, tym trudniej przepisać plik audio na format tekstowy. Ważny jest również temat rozmowy, ponieważ im bardziej jest ona specjalistyczna, tym więcej będzie musiała zrobić osoba dokonująca transkrypcji.

Jak profesjonalnie spisać rozmowę kwalifikacyjną?

Do transkrypcji wywiadów potrzebne będą słuchawki oraz odpowiedni program do odtwarzania nagrań i dokumentów tekstowych. Nie możesz odsłuchać całej transkrypcji na raz. Dlatego podczas transkrypcji wymagana jest przerwa. Wraz ze wzrostem doświadczenia, czas odpoczynku maleje, a czas pracy wzrasta. Zadaniem transkrypcjonisty jest oddzielenie wypowiedzi prezentera od wypowiedzi rozmówcy. Wypowiedzi moderatora mogą być oddzielone pogrubioną czcionką. Istotne są również znaczniki czasu. Zwykle pojawiają się co 10 minut, ale ich długość zależy od długości wywiadu. Dlatego możliwe jest również nakładanie markerów co 5 minut.

Z jakich programów warto korzystać przy profesjonalnej transkrypcji wywiadu?

Jeśli dokonujesz transkrypcji wywiadów, potrzebujesz wysokiej jakości słuchawek i specjalnych programów. Jednym z najpopularniejszych jest oTranscribe. Są to aplikacje internetowe. Ma bardzo przejrzysty interfejs i kilka funkcji. Dzięki temu jego obsługa jest bardzo intuicyjna, dlatego jest bardzo odpowiednia dla początkujących. Program komputerowy składa się z edytora tekstu, trzech przypisów i umożliwia przesyłanie plików w formacie mp3. Podczas transkrypcji możesz zatrzymać tekst i powrócić do zapisanego fragmentu.

W jaki sposób dokonuje się transkrypcji wywiadów?

Innym godnym uwagi narzędziem jest aplikacja Express scribe. Program umożliwia odtwarzanie i zapisywanie nagranych plików. Zaletą tego narzędzia jest to, że działa z większością programów, ponieważ dzięki niemu można nie tylko zapisywać w nim tekst, ale także go formatować. Możesz także regulować głośność podczas korzystania z niego.

W jaki sposób dokonuje się transkrypcji wywiadów?
W jaki sposób dokonuje się transkrypcji wywiadów?

Kolejną aplikacją godną polecenia jest Listen N Write. Jest to program, który nie konwertuje dźwięku na tekst, ale pozwala przyspieszyć ręczną transkrypcję. Łączy program odtwarzacza audio i edytor tekstu. Posiada intuicyjny interfejs, który ułatwia korzystanie z niego. Składa się z trzech okien: edytora tekstu oraz dwóch okien umożliwiających odtwarzanie nagrań. Za pomocą tego programu możesz odtwarzać wszystkie możliwe pliki audio. Kiedy sobie z tym poradzisz, możesz bardzo dokładnie przeskakiwać przez całe nagranie. Ponadto aplikacja zawiera możliwość regulacji głośności i pauzy. Program posiada również funkcje sterowania odtwarzaczem podczas przepisywania tekstu oraz odtwarzania w zwolnionym tempie lub przewijania do tyłu. Kolejną godną uwagi funkcją jest Smart Pause N Play. Jest to funkcja, która zatrzymuje i wznawia nagrywanie po określonym czasie. Dzięki temu transkrypcja jest bardzo dokładna.

Transkrypcja wywiadu to usługa, która konwertuje pliki audio do formatu tekstowego. Dzięki dostępnym programom nawet początkujący transkrypcjonista może wykonać transkrypcje wywiadów.