Witamina D dla noworodka od kiedy podawać?

Jako nowy rodzic martwisz się o to, czy Twoje dziecko otrzymuje wszystko, czego potrzebuje w zakresie składników odżywczych. W końcu dzieci rosną w niesamowitym tempie, podwajając swoją masę urodzeniową w ciągu pierwszych czterech do sześciu miesięcy życia, a właściwe odżywianie jest kluczem do prawidłowego wzrostu. Witamina D jest ważna dla każdego aspektu tego wzrostu, ponieważ pomaga organizmowi wchłaniać wapń, który jest potrzebny do budowy mocnych kości. Wyzwanie polega na tym, że witamina D nie występuje w wielu pokarmach i choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją, mleko matki nie zawiera jej wystarczająco dużo, aby zaspokoić potrzeby Twojego dziecka. Witaminę D dla noworodka można podawać niedługo po urodzeniu.

Najlepsza wit D3

Niemowlęta potrzebują witaminy D, ponieważ jest ona niezbędna do rozwoju kości i pomaga organizmowi dziecka wchłaniać wapń i budować mocne kości. Dzieci z bardzo niskim poziomem witaminy D są narażone na ryzyko posiadania słabych kości, co może prowadzić do problemów takich jak krzywica (choroba wieku dziecięcego, w której kości stają się miękkie, co sprawia, że są podatne na złamania). Ponadto, wczesne budowanie mocnych kości pomaga chronić je w późniejszym okresie życia. Dzieci karmione piersią są bardziej narażone na niedobór witaminy D niż dzieci karmione sztuczną mieszanką, ponieważ mleko matki, choć jest idealnym pokarmem dla niemowląt, nie zawiera wystarczającej ilości witaminy D, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie dziecka. Dlatego pediatra zazwyczaj przepisuje suplement w postaci kropli. Krople wit D są odpowiednie dla małych dzieci. Dzieci karmione piersią potrzebują kropli z witaminą D przez cały okres karmienia piersią, nawet jeśli są uzupełniane mieszanką, dopóki nie zaczną przyswajać wystarczającej ilości witaminy D z pokarmów stałych. Porozmawiaj ze swoim pediatrą o tym, kiedy dokładnie należy zaprzestać suplementacji witaminą D.

D3 witamina

Ważne jest, aby Twoje dziecko otrzymywało wystarczającą ilość witaminy D, ponieważ jest ona potrzebna do wchłaniania wapnia przez organizm. Witamina D wspomaga również wzrost komórek, funkcje nerwowo-mięśniowe i funkcje odpornościowe. Zbyt duża ilość witaminy D może powodować szereg skutków ubocznych, w tym nudności, wymioty, dezorientację, utratę apetytu, nadmierne pragnienie, bóle mięśni i stawów, zaparcia i częste oddawanie moczu. Noworodki i niemowlęta karmione piersią powinny przyjmować suplement witaminy D przepisany przez pediatrę. Dzieci karmione sztuczną mieszanką mogą, ale nie muszą, potrzebować suplementu. Formuła jest wzbogacona w witaminę D i może być wystarczająca, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie dziecka. Skontaktuj się z pediatrą, aby sprawdzić, czy dziecko karmione mieszanką potrzebuje kropli z witaminą D. Dzieci karmione piersią będą musiały przyjmować krople z witaminą D do czasu przejścia na pokarmy stałe i uzyskania w ten sposób wystarczającej ilości witaminy D (ponownie zapytaj lekarza, kiedy możesz przestać podawać dziecku witaminę D).

Wit D3

Ogólnie rzecz biorąc, gdy dziecko zacznie przyjmować pokarmy stałe, może otrzymywać witaminę D z innych źródeł, takich jak mleko, sok pomarańczowy, wzbogacony jogurt i ser, łosoś, tuńczyk w puszce, olej z wątroby dorsza, jajka, wzbogacone płatki śniadaniowe, tofu i wzbogacone produkty mleczne nie zawierające nabiału, takie jak mleko sojowe, ryżowe, migdałowe, owsiane i kokosowe. Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości witaminy D lub innego składnika odżywczego, możesz również przyjmować codzienną multiwitaminę, gdy Twoje niemowlę stanie się większe. Większość zdrowych dzieci ze zbilansowaną dietą nie potrzebuje suplementów witaminowych, jeśli chcesz, aby Twój maluch przyjmował multiwitaminę, porozmawiaj z lekarzem o tym, czy jest ona odpowiednia dla Twojego dziecka i które marki są najlepsze. Matki karmiące piersią powinny kontynuować przyjmowanie witaminy ciążowej podczas karmienia piersią, ale suplement nie zawiera wystarczającej ilości witaminy D, aby zaspokoić potrzeby Twojego dziecka. Dlatego też dzieci karmione piersią potrzebują kropli z witaminą D, dopóki nie będą w stanie pozyskać jej dla siebie z pożywienia. Typowa witamina ciążowa zawiera tylko 600 IU, co nie jest wystarczające, aby zaspokoić potrzeby matki i dziecka. Wit d3 cena nie jest wysoka, a witamina jest dostępna w aptekach.

Witamina ze słońca

Dzieci poniżej 6 miesiąca życia powinny być trzymane z dala od bezpośredniego światła słonecznego, a starsze dzieci, które wychodzą na słońce, powinny nosić krem z filtrem, kapelusze i inne ubrania ochronne. Wszystko to oznacza, że niemowlętom trudno jest uzyskać odpowiednią ilość witaminy D wyłącznie ze słońca. Oznacza to, że dla dzieci karmionych piersią jeszcze ważniejsze jest przyjmowanie suplementów. Dzieci poniżej 6 miesiąca życia nie powinny być smarowane kremem przeciwsłonecznym od stóp do głów. Zamiast tego, można go nakładać na małe obszary ciała, takie jak grzbiety dłoni, czubki stóp i twarz. Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna.