Prywatny detektyw we Wrocławiu

Nie trzeba być specjalistą, aby móc stwierdzić, że popularność prywatnych detektywów dynamicznie wzrasta. W praktyce jednak nie do końca wiemy, czym zajmuje się taki specjalista, a także jakie czynności wykonuje na co dzień. Czym zajmuje się prywatny detektyw? Jakie prawa i obowiązki posiada? Jakie czynności może wykonywać? Jakie wymagania należy spełnić, aby zostać prywatnym detektywem? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Czym zajmuje się prywatny detektyw?

Prywatny detektyw we Wrocławiu
Prywatny detektyw we Wrocławiu

Wiele osób zastanawia się, czym tak właściwie zajmuje się prywatny detektyw Wrocław. Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest skomplikowana. Może on pomóc nam niemalże w każdej sprawie, o ile prowadzone czynności nie łamią prawa, które obowiązuje w naszym kraju. Co ciekawe, tego typu specjaliści mogą działać zarówno na zlecenie przedsiębiorców, korporacyjnych klientów, jak i osób prywatnych.

W zdecydowanej większości przypadków prywatny detektyw pomaga w zakresie poszukiwań osób zaginionych lub tych, które z jakiegoś powodu ukrywają się. Ich głównym zadaniem jest pozyskiwanie niezbędnych informacji, weryfikowanie wiarygodności partnerów, wspólników, klientów, kontrahentów. Zdarzają się sytuacje, w których przeprowadzają gospodarcze śledztwa, sprawdzają historię wybranych osób, zajmują się wykrywaniem szpiegowskich oprogramowań lub podsłuchów. W wielu przypadkach prywatny detektyw Wrocław daje nam znacznie więcej możliwości, niż zgłoszenie danej sprawy na policję. Przykładem jest chociażby sytuacja, w której zaginie jakaś osoba. Osoba dorosła może być poszukiwana przez policję dopiero po upływie 48 godzin, a niekiedy każda minuta ma znaczenie. Prywatny detektyw Wrocław rozpocznie swoje działania w trybie natychmiastowym. 

Jakie prawa i obowiązki posiada prywatny detektyw?

Jeśli chodzi o zakres działania detektywów, to jest to określone przez polską ustawę. Znaleźć w niej można informacje, że podejmowane zlecenia nie mogą być powiązane z czynnościami, które to są zarezerwowane dla policji, prokuratury, służb specjalnych, wywiadu skarbowego. Ważne jest to, że prywatny detektyw Wrocław jest zobowiązany do tego, aby zachować w pełni anonimowość klienta. Ma zakaz dostarczania niezweryfikowanych, a co gorsza, fałszywych informacji.

Co ciekawe, specjalista nie może również upowszechniać wyników śledztwa bez zgody klienta. Należy w tym miejscu podkreślić, ze prywatny detektyw Wrocław nie może przeszukiwać pojazdów, mieszkań, prywatnych osób. Nie ma prawa legitymowania podejrzanych osób, a także przetrzymywania kogoś wbrew woli. Pamiętajmy, że nie każdy może zostać detektywem. Szczegółowe wymagania przeznaczone są w dalszej części artykułu. 

Jakie czynności może wykonywać prywatny detektyw?

detektyw Wrocław
detektyw Wrocław

Wiemy już, jakie prawa i obowiązki posiada prywatny detektyw Wrocław. Warto uzyskać teraz nieco więcej informacji na temat tego, jakie czynności może on wykonywać. Głównym zadaniem tych specjalistów jest świadczenie usług detektywistycznych, które polegają na pozyskiwaniu, przekazywaniu, przetwarzaniu informacji o ludziach, zdarzeniach, przedmiotach. Należy w tym miejscu podkreślić jednak, że może działać tylko w takiej formie i w takim zakresie, który określony jest w odrębnym punkcie. W praktyce oznacza to, że detektyw przykładowo ma prawo obserwowania dowolnej osoby w dostępnym miejscu.

Co więcej, nie ma żadnych przeciwwskazań, jeśli chodzi o zrobienie zdjęcia. Kwestię możliwości detektywów każdorazowo rozpatruje się pod kątem poszczególnych okoliczności. W konsekwencji prywatny detektyw nie ma prawa do włamania się do mieszkania obserwowanej osoby- jest to naruszenie prawa. Wiele zależy też od tego, z jaką intensywnością były wykonywane działania, w jaki sposób były prowadzone, a także jak często do nich dochodziło. 

Jakie wymagania należy spełnić, aby zostać prywatnym detektywem?

Być może wiele osób zastanawia się nad tym, aby zostać prywatnym detektywem, skoro na pozór wszystko wydaje się być takie proste, a zarobki są satysfakcjonujące. W praktyce jednak zdobycie profesjonalnej licencji nie należy do najłatwiejszych. Konieczne jest spełnienie kilku wymogów. Przede wszystkim należy mieć ukończone 21 lat, posiadać przynajmniej średnie wykształcenie, a także zaświadczenie o niekaralności. Nie bez znaczenia jest zaświadczenie lekarskie o psychicznej i fizycznej zdolności do tego, aby wykonywać dany zawód.

Konieczna jest pełna zdolność do czynności prawnych, a także odpowiednia opina wydana przez komendanta policji właściwego dla regionu zamieszkania. Formalnym wymaganiem jest również obywatelstwo polskie, państwa z UE lub kraju członkowskiego EFTA. Pamiętajmy jednak, że w dwóch ostatnich przypadkach nie obędzie się bez odpowiednich umiejętności w zakresie języka polskiego. Należy mieć również dokument, który potwierdzi odbycie szkolenia związanego z ochroną danych osobowych, informacji niejawnych, przepisów prawa, zasad wykonywania działalności gospodarczych.